Co poprzedza powstanie każdego obiektu budowlanego?

Powstanie każdego obiektu budowlanego wiąże się z bardzo rozbudowanym etapem wstępnym, czyli projektowym. Bez niego nie byłoby możliwe rozpoczęcie samych prac. Często się zdarza, że właśnie ten proces konsoliduje siły, wiedzę i praktykę kilku specjalistów. Zadaniem ich jest takie opracowanie projektu danej budowy, aby późniejsze prace przebiegały sprawnie i zgodnie z normami budowlanymi.

Niejednokrotnie etapem projektowym kieruje inżynier budownictwa, który także jest następnie odpowiedzialny za realizację owego projektu. W każdym razie, granica między projektowaniem a wykonawstwem bywa bardzo płynna. Natomiast sukces danego przedsięwzięcia zawsze zależy bezpośrednio od dobrej i ścisłej współpracy osób z różnych specjalności wiedzy inżynierskiej. Wynika z tego faktu jedno, mianowicie, inżynier budownictwa często podejmuje współpracę z geodetami wykonującymi niezbędne pomiary w czasie wytyczania konkretnych miejsc budowy oraz kontroli wykonanych budowli. Inżynier budownictwa może też prosić o pomoc innych specjalistów szeroko rozumianej inżynierii.

Opracowanie fachowego projektu byłoby niemożliwe bez szczegółowych pomiarów geodezyjnych, ale to właśnie profesjonalne podejście do tego etapu gwarantuje bezpieczne budowanie i tym samym nie grozi późniejszą katastrofą budowlaną.
Współcześnie, geodeci mają do dyspozycji szereg przydatnych narzędzi, także programów komputerowych, które są niezwykle przydatne do obsługi przyrządów pomiarowych, przetwarzania danych zebranych w konkretnym terenie, sporządzania dokumentacji geodezyjnej danego terenu, a także tworzenia map do celów projektowych oraz generowania modelu cyfrowego danego terenu.

AutoCAD w geodezji jest jednym z najbardziej optymalnych programów, ponieważ wspomaga pracę geodety praktycznie na każdym etapie, wyraźnie poprawiając wydajność pracy oraz usprawniając proces podejmowania decyzji. Umożliwia nie tylko import danych zebranych w czasie badań geodezyjnych, ale także ich ścisłe dopasowanie i tym samym automatyczne sporządzanie map, geometrii i powierzchni. AutoCAD w geodezji ma również zastosowanie w kalibracji podkładów geodezyjnych oraz ze względu na zaawansowane technologie, dzięki którym są pobierane dane GIS.

Jak widać, procesy związane z powstaniem określonego obiektu lub budowli wymagają bardzo konkretnej i niezwykle skrupulatnej pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *