Modelowanie 3D w praktyce

Zapewne nie raz obserwując różne grafiki w grach, zastanawiałeś się jak to wszystko powstaje. Widzisz Lionela Messiego w FIFIE 16 i zastanawiasz się w jaki sposób ktoś stworzył tak idealną postać, która jest tak zbliżona do pierwowzoru.

Otóż za wszystkim stoi modelowanie 3D – innymi słowy tworzenie takiej postaci od podstaw za pomocą specjalistycznych programów, które temu służą. Oczywiście, tworzenie tego typu modeli nie jest w żadnym wypadku proste, wręcz przeciwnie. Wymaga to od nas wiele praktyki i dojście do poziomu zadowalającego może nam zająć kilka dobrych miesięcy. Oczywiście, są osoby, które w mig rozumieją, z czym się je taka praca, niemniej nie jest to zadanie najprostsze.

Jak się więc zabrać za tworzenie modeli 3D? Przede wszystkim, będziemy musieli posiadać specjalistyczne oprogramowanie, które pozwoli nam na taką pracę. W internecie można znaleźć wiele darmowych narzędzi, które pozwolą nam na rozpoczęcie pracy z tworzeniem modeli, niemniej już na samym początku warto zainteresować się programem, w którym tworzą fachowcy. Jeśli bowiem planujemy kiedyś nawet podjąć pracę w tej właśnie dziedzinie, to niestety, ale żadnego pracodawcy nie będzie interesować nasza umiejętność obsługi darmowego programu. Działa to na takiej samej zasadzie jak ze zwykłą grafiką – jeśli umiemy bardzo dużo w GIMPie to oczywiście fajnie, niemniej pracodawca na ogół oczekuje od nas umiejętności pracy w Adobe Photoshop.

Najbardziej uznanym programem na rynku, który jest swoistym kombajnem w temacie modelowanie 3D jest 3DS Max. Cena 3DS Max jest bardzo różna, niemniej warto na starcie już zainwestować w tego rodzaju oprogramowanie, zwłaszcza, jeśli myślimy o temacie poważniej.

Jeśli posiadam już oprogramowanie, najważniejsze dopiero przed nami – nauka, praktyka i jeszcze raz nauka! Tylko to pozwoli nam nabrać jakichkolwiek umiejętności w tej branży. Modelowanie 3D jest niemal dla każdego, ale osiągnięcie pewnych umiejętności w tej dziedzinie wymaga wiele godzin pracy oraz przede wszystkim samozaparcia i chęci nauki nowych rzeczy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *